Jak začít nosit dvojčata

Naše dvojčata jsou dnes již velcí kluci, kteří půjdou zanedlouho do školy. Přesto na naše začátky vzpomínám stále docela intenzivně. Jelikož se věnuji jako lektorka rodinám s dvojčaty a učím je své děti nosit v šátku či nosítku, tak celkem často hovořím i o našem nošení. Ráda tedy budu sdílet své zkušenosti i s vámi.

Naše dvojčata jsem začala nosit asi od 2. dne po porodu (ale vždy záleží na vaší konkrétní situaci, jak se cítíte a zda nemáte nějaké obtíže), nejdříve po jednom, jak bylo třeba, od druhého týdne jsme začali zkoušet tandem. Nebojte se, ani mě to zpočátku nešlo, byla jsem zoufalá a nechápala, jak to budu jako dělat. Navíc zkušeností s nošením dvojčat bylo tehdy pramálo a nebyl nikdo, kdo by mě to naučil. Pomohla mi různá videa na youtube a dennodenní trénink. Takže pokud máte pocit, že vám to nejde, vězte, že ani mě to nešlo hned. Nakonec jsme to zvládli, včetně tandemového kojení v šátku, a dokonce jsme ani nepoužívali kočárek (to ale rozhodně není nezbytné, ale je to možné). Dvojčata jsem nosila do 1,5 roku, kdy jsem zjistila, že jsem  těhotná a dvojče, které jsem do té doby nosila na břiše jsem přemístila do golfek. Po porodu jsem plynule přešla do tandemu sourozeneckého.

S dvojčaty v šátku jsem byla naprosto svobodná a soběstačná, což bylo pro mě velmi důležité, neboť manžel byl často na služební cestě v zahraničí a rodinu máme daleko. Dokázali jsme se dostat kamkoli, mohla jsem s dvojčaty cestovat sama a nebyla odkázána na cizí pomoc. S sebou jsem vždy měla tašku na kolečkách, ve které jsme měli vše potřebné, třeba na celý den nebo na víkend. I díky nošení jsem sama pravidelně jezdila s dvojčaty na kurzy do Prahy, Plzně, Brna či Olomouce. Takže jsem mohla dál dělat svou práci a nemusela jsem měnit náš rodinný životní rytmus. Dvojčátka do něj hezky zapadla. Takže pro mě nošení bylo vždy nenahraditelným pomocníkem. Takto intenzivní kontakt s dětmi je k nezaplacení, aspoň všechny moje děti nošení milovaly!

V ČEM DVOJČATA NOSIT?

Dozvěděli jste se, že čekáte dvojčátka a ptáte se, zda je budete moci nosit a pokud ano, pak jakým způsobem? Nebojte se! Rozhodně je možné nosit i dvojčátka a to až do doby, kdy začnou samy chodit i déle, jak budete potřebovat. Rodičů, kteří nosí dvojčata, stále přibývá. Před lety jsem založila fb skupinu Radost s dvojčaty – podpůrná skupina kontaktního rodičovství, kde najdete mnoho inspirace nejen v oblasti nošení dětí. Díky šátku dostanete možnost mít u sebe obě děti najednou ještě dříve, než začnou držet hlavičku, budete se moci svobodně pohybovat, mít volné ruce a hlavně budete si moci do sytosti užívat vzájemného láskyplného a tolik potřebného kontaktu.

Nošení dvou dětí najednou má svá specifika, avšak určitě ho zvládnete, i když to samozřejmě může být pro vás na začátku obtížné. Často je to jen o překonání první obavy z neznámého a trpělivosti, někdy veliké trpělivosti. Na začátku je nejlepší nosit dvojčátka společně vepředu, děti jsou lehké a máte je blíže u sebe. Nejčastěji v úvaze Amanda´s tandem hip carry nebo kříž s kapsou uvnitř pro dvojčata.

  • Pro tyto úvazy budete potřebovat pevný šátek vel. 7 (cca 5,2 m), drobnějším maminkám s vel. 34/36 nějakou dobu vystačí i vel. 6 (cca 4,7 m).
  • Pro začátek zvolte nejlépe bavlněný (někdo preferuje šátek elastický, s nímž se snadněji váže, avšak má malou nosnost a brzy jej budete muset vyměnit za pevný) nebo s příměsí tencelu či bambusu. Podrobněji si o příměsích šátku řekneme v samostatném článku.
  • Pro dvojčata, jelikož od začátku nosíte dvojnásobnou váhu, je vhodné vybírat mezi nosnějšími šátky (pro začátek gramáž cca 250-280 g/m2), ale pro malá miminka by měl být šátek zároveň příjemný, měkký a pohodlný. Je skvělé začít miminka nosit co nejdříve po porodu, jak vám fyzický stav dovolí. Vaše tělo si tak bude lépe zvykat na postupné zvyšování zátěže.
  • Pokud naplníte tyto parametry, tak už si šátek vyberete podle toho, který se vám líbí.

Úvazy pro dvojčátka jsou přeci jen trochu náročnější oproti vázání jednoho miminka, takže pokud nemáte zatím žádnou zkušenost s vázáním, je nejlépe dobře se naučit úvaz kříž s kapsou uvnitř pro jedno miminko, při kterém natrénujete správné dotahování a polohování miminka – úvaz se vám určitě bude hodit, když půjdete na procházku třeba s tatínkem a každý ponesete jedno miminko. Až poté začněte s úvazy pro dvojčátka.

Jak děti porostou a začnou vám být těžké, pravděpodobně zvolíte úvazy, kdy je jedno miminko na zádech a druhé na břiše. Takto můžete vázat děti s jedním delším šátkem, dvěma kratšími šátky, nebo zvolit kombinaci šátek + nosítko. V kombinaci s nosítkem jsou nejvhodnější úvazy dvojitý kříž vepředu a nosítko na zádech nebo nosítko vepředu a úvaz batoh vzadu. Ale variant je samozřejmě více. Existuje také tzv. šátkové nosítko, které je možné použít už od narození, ostatní nosítka jsou pro větší děti cca od 4. měsíce. Další variantou je kombinace dvou nosítek, která mě osobně nebyla nikdy příliš pohodlná, ale mnohé maminky si ji také oblíbily. Stále oblíbenější jsou nosítka pro dvojčata (podrobněji v samostatném článku).

Správná ergonomická poloha: u nošení dětí v šátku i nosítku je důležité, aby miminka měla při nošení zakulacená zádakolínka výše než zadeček – (tvar písmene „M“). Látka šátku nebo zádová opěrka nosítka musí sahat dítěti u zadečku od kolínka ke kolínku. Na délku by měla sahat dítěti až k ramenům, u větších dětí (cca kol. 8. měsíce, kdy už děti mají dostatečně zpevněnou páteř) alespoň pod paží.

Vázat dvojčátka může být pro vás na začátku možná obtížnější, proto se nebojte požádat o pomoc tatínka, nebo jinou osobu, aby děti přidržel, pomohl vsunout do šátku apod. Uvidíte, že brzy získáte jistotu a vázání zvládnete sama. Úvazy je možné se naučit z návodu či videí na internetu, ale nejlépe vám určitě dokáže poradit lektorka vázání, ideálně se zkušeností s dvojčaty. Úvaz vás důkladně naučí, zkontroluje dotahování, polohu miminek, pomůže s výběrem vhodného šátku pro dvojčata i s dalšími doplňky a oblečením k nošení. Může být nápomocna i konzultací úvazu či podporou až se miminka narodí. Již brzy zveřejním on-line kurz s podrobnými návody návody a videi, na kterých vás krok po kroku naučím, jak své děti nosit, včetně on-line konzultace, na které probereme, co se vám nedaří či potřebujete vysvětlit.

Nemusíte se obávat ani nošení v létě, kdy je horko či naopak v chladných zimních měsících (podrobněji v samostatných článcích). Na našem trhu je již široká nabídka šátků i oblečení z termoregulačních materiálů jako jsou bambus, moira, merino vlna, hedvábí a další funkční materiály. Jejich výhodou je, že v létě chladí, nebudete se v nich tolik potit, a v zimě vás hezky zahřejí a nemusíte nosit tolik bavlněných vrstev. Určitě je dobré pořídit si alespoň jedno bodyčko, čepičku a leginy (návleky) z funkčního materiálu pro každé miminko a tričko pro sebe (ideálně s průstřihem pro snadné kojení).

Nošení dvojčátek vám sice uvolní ruce, ale jelikož máte na sobě dvě děti, pravděpodobně budete řešit otázku, kam si dát věci, které potřebujete mít s sebou, jako plenky, náhradní oblečení, pití atd. Máte několik variant. Samozřejmě pokud máte obě děti vepředu, dáte si na záda batůžek. Ovšem pokud máte jedno dítě na břiše a druhé na zádech pak je lepší pořídit si tzv. on bag, tedy tašku, která má jedno dlouhé ucho, které si můžete nastavit na potřebnou délku. V případě, že věci nechcete nést sami, aby vám nebyly příliš těžké, hlavně když už máte větší děti, je skvělou variantou nákupní taška na kolečkách. Ty se v dnešní době dělají i v mnoha krásných designech, jsou bytelné a velice praktické.

Ani když už vám budou obě děti příliš těžké, nemusíte volit variantu kočárku pro dvojčata (pokud ovšem nechcete), který je často dosti rozměrný, těžký a náročnější na manipulaci. Stačí nosit v šátku či nosítku jedno dítě a druhé vést v jedno kočáru nebo větší dítě v golfkách, kam si dáte i potřebné věci.

Jak vidíte, nošení dvojčat má sice svá specifika, ale ta se dají zvládnout a nošení si budete moci užívat s dětmi hodně dlouho. Tak dlouho, jak budete potřebovat! Nenechte se ani s dvojčátky připravit o nádherné chvíle vzájemného tolik potřebného kontaktu a odměnou vám budou spokojená miminka a možnost neomezeného pohybu. Nebudete muset honit, ale s dětmi snadno zvládnete dělat cokoli, co právě bude nutné včetně vaření, úklidu domácnosti, nákupů apod. Děti se u vás uklidní, proto s nimi můžete navštěvovat i události, které by s kočárkem byly náročné, jako třeba výstavy, vernisáže a další kulturní akce či toulky přírodou i v náročnějším terénu apod. Určitě ale nezapomeňte brát ohled na vaše individuální fyzické možnosti a nepřepínejte se, abyste si nošením nenamohli záda. Já jsem vždy pravidelně cvičila a udržovala se v kondici.

Nošení je vskutku úžasné, léčivé a posilující. A opravdu neexistuje žádná překážka, abyste nemohli nosit i svoje dvojčátka či dvě děti různého věku v tandemu! Stačí se do toho jen pustit. Tak krásné nošení!

Pomáhám rodinám s dvojčaty odstranit překážky na cestě k láskyplnému a radostnému rodičovství, neboť vím, jak důležitá je podpora člověka, který mi rozumí. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.