MŮJ PŘÍBĚH

Pomáhám rodinám s dvojčaty i více dětmi odstranit překážky na cestě k láskyplnému a radostnému rodičovství, neboť vím, jak je důležitá podpora člověka, který mi rozumí.

Lucie Ernstová

Jsem žena, která žije své sny! Nadšená lektorka a průvodkyně mateřstvím. A především spokojená máma 4 dětí včetně dvojčat.

Pomáhám rodinám s dvojčaty i více dětmi odstranit překážky na cestě k láskyplnému a radostnému rodičovství. Inspiruji je, jak zvládnout složité začátky i další náročné situace, neboť je sama důvěrně znám a vím, jak je důležitá podpora člověka, který mi rozumí.

Radost s dětmi - radost s dvojčaty

Když se podívám kolem sebe, zaplavuje mě pocit radosti a štěstí. Děti vypadají spokojeně, hrají si, ti starší něco vyrábějí a já sedím v křesle a čtu svou oblíbenou knížku. Odpoledne mám domluvenou masáž, večer si půjdu zaběhat a těším se, až příští týden vyrazím s celou rodinou na výlet.

Děti jsou už samostatné a náramně sehraná parta, a i když se občas přetahují, kdo urve lepší hračku pro sebe, mě to nechává chladnou. Protože už vím, že ten pocit radosti a štěstí, mé pohody, mám uvnitř sebe, nezáleží na tom, co se děje kolem.

Kdysi jsem ale měla pocit, že musím být dokonalá žena, manželka, matka, dcera, že musím vše zvládnout a nejlépe s úsměvem a vždy milým slovem na rtech. Dokonalé ženy se přece nezlobí, nekřičí, vždy vše zvládají a ještě jsou spokojené a mateřství je nesmírně naplňuje. Jo a mě se tenkrát křičet vážně moc chtělo…

Náročné začátky

Když jsme si s manželem před lety řekli, že bychom možná zvládli k nejstaršímu ještě jedno dítě a já se vzápětí dozvěděla, že čekám dvojčata, myslela jsem, že snad vezmu provaz a co nejrychleji se poběžím zhoupnout na nejbližší švestce (kdybych tenkrát věděla, že k nim za 2 roky přibude neplánovaně ještě dcera, asi bych to vážně udělala, budoucnost mi však byla ještě skryta a život mi to dávkoval s rozvahou).

Před očima jsem měla mlhu a hodně hustou … proč já!? Co jsem komu udělala!? Tak tohle fakt nedám! Jak je vůbec donosím, jak je porodím a hlavně, jak to pak s nimi budu dělat, když mám jen dvě ruce!? Já přece nikdy nechtěla tolik dětí. Já vůbec nejsem mateřský typ. Zaplavovaly mě pocity absolutního zoufalství.

To snad budu první 3 roky sedět s nimi jen doma, protože, jak bych mohla s tolika dětmi někam sama chodit, když manžel je většinu týdne v práci? A hlavně, kde jako vezmu ty další dvě ruce navíc, nejlépe čtyři, abych to všechno stihla? Ještě teď se mi občas udělá mírně nevolno, když si vzpomenu, jak mi tenkrát bylo.

Když jsem překonala tu největší krizi, začala jsem sice slimáčím tempem, ale přece, hledat, zjišťovat, číst a ptát se, co to vůbec obnáší mít dvojčata. Jakože by mi pak bylo nějak zásadně lépe, se říct nedá. Ale svitla mi alespoň nějaká naděje, když jsem zjistila, že dvojčata má spousty rodin, ne jen já.

Ovšem dost mě vyděsilo, že jsou všude poučky o tom, že dvojčata musí mít hlavně režim, že budu potřebovat hromady věcí, malého oblečení, protože se narodí předčasně, balíky jednorázových plen (což byla pro mou ekologickou duši, taky celkem rána), množství krabic umělého mléka, protože kojit dvojčata je hrozně náročné a většina žen to vzdá. Že to všechno bude stát mraky peněz a nejspíše budu muset úplně zapomenout na nějaký svůj vlastní život, protože odteď ho už strávím u plotny (vždyť mám 3 syny). A co mi prorokovalo okolí snad raději vynechám - no, úplné hororové scénáře.

S tím jsem se nechtěla smířit, a tak jsem si řekla ne! Takhle já to nechci! Ale jak se to s dvojčaty a ještě starším dítětem dá vlastně nějak rozumně přežít?

Nadějné vyhlídky na spokojený život

Rozhodla jsem se zkusit si najít vlastní cesty, abych se zvládla o děti postarat, aby měli vše potřebné, byli spokojení, a já abych obstarala nejen domácnost, ale zbyl mi i nějaký čas pro sebe, pro odpočinek, abych mohla dál tvořit, cestovat a radovat se ze života.

A i když to místy nebylo snadné, někdy i velmi těžké, tu cestu jsem vám prošlapala, abyste vy už nemusely trávit čas hledáním, zkoušením a přemýšlením, jak by to mohlo jít, abyste byly také v klidu a spokojení. Vy i vaše děti. Jak si to usnadnit, nesedřít se a ušetřit i nějaký čas pro sebe, pro své koníčky, přátele.

Abyste mohly mít z péče o dvojčata radost, ne abyste to s nimi přežily, ale abyste si to s nimi užily! Ano, čtete správně, abyste si to užily s dvojčaty i více dětmi.

Nechtěla jsem měnit svůj život od základu, chtěla jsem jen být dobrá máma, která zvládne se o všechny své děti postarat a přesto nezapomene na sebe. Ale jak to udělat?

To byl ten moment, kdy jsem začala hledat způsoby, jak si péči o dvojčata usnadnit, protože těch náročných situací bylo tolik – často plakali oba současně a já je nezvládala utišit, když jsem vzala jednoho, plakal druhý. V noci špatně spali, budili se a já nestíhala je oba uklidnit. Všude bylo množství práce, prádla, nepořádku, do toho mě potřeboval i starší syn a nikde vidina konce, nějakého vydechnutí. V okolí žádná pomoc.

A to mi připomnělo důležitost tandemového kojení, vyhecovala jsem se k tandemovému nošení dětí v šátku, i když mě od toho všichni zrazovali. Vyzkoušela jsem s dvojčaty přirozenou hygienu nemluvňat, díky které jsme se zbavili trápení s bříšky, vymyslela jsem různé vychytávky na rychlejší uspávání, přebalování, nakupování, později způsoby, jak si usnadnit vaření, krmení, úklid a další činnosti a mít i prostor pro starší dítě.

Vydejte se na cestu...

Nejen toto, ale i mnoho dalších tipů, zlepšováků, vychytávek jsem pro vás připravila ve svých e-boocích a on-line kurzech, abyste i vy mohly projít mateřstvím s dvojčaty s radostí a lehkostí. A stejně jako já dnes, mohly vzpomínat na ty náročné začátky s úsměvem.

Abyste si dovolily si mateřství prostě užívat, protože radost a hojnost rozhodně není o počtu dětí, ale vašem vnitřním nastavení. Vy si volíte, zda budete spokojená nebo utrápená máma. Tak se pojďme spolu podívat na to, co by vám pomohlo, abyste se vydala tou první cestou.

Video Kontaktní rodičovství s dvojčaty

Pro vás, kteří byste se s námi chtěli seznámit ještě trošku blíže, připojuji video, z KONGRESU PRO RODIČE z roku 2016, jehož jsem byla součástí a kde sdílím část svého příběhu s dvojčátky. Naše začátky...