Radost s dvojčaty

Proč jsem začala psát BLOG

Tématu dvojčat se věnuji už několik let. Vlastně od roku 2017, kdy jsem se dozvěděla, že miminko, které čekám není jedno, ale dvě. Mnoho mých příspěvků jste už mohli potkat na internetu, v časopisech i na videokonferencích. Založila jsem také uzavřenou facebookovou skupinu Radost s dvojčaty – podpůrná skupina kontaktního rodičovství, která má dnes již přes 1 tisíc členů. Pokud vás téma zajímá, připojte se k nám. Řada žen se na mě obrací s dotazy ohledně péče o dvojčata nebo více dětí. Facebooková platforma však umožňuje jen omezené možnosti, jak uspokojivě odpovědět a navíc se dotazy opakují a ztrácejí v řadě dalších informací. Proto jsem se rozhodla začít psát BLOG. Tady najdete vše na jednom místě, kdykoli se k příspěvkům můžete vracet a jednotlivá témata se vám hezky propojí.

Dnes je našim klukům 5 let a za tu dobu jsem získala řadu zkušeností, které už mohu hodnotit i zpětně. Jaké ovoce má péče o dvojčata nese a co opravdu funguje dlouhodobě. Získala jsem také určitý nadhled a jelikož vím, že vše začíná u mě, tak i jistou dávku sebevědomí, že to prostě zvládnu. Rovněž jsem pochopila, že spoustu věcí jsem řešila zbytečně a bylo lepší nad nimi tenkrát mávnout rukou, protože stejně nefungovalo nic, jen čas a zbytečně jsem ztrácela energii, když jsem se jimi trápila. Že úplně nejvíc by zabralo, kdybych se dokázala zasmát a radovat se z přítomného okamžiku. Jak se říká, něco je lepší nechat koni, protože ten má větší hlavu.

Jak to tenkrát začalo

Vzpomínám si živě na okamžik, kdy jsem se poprvé dozvěděla, že čekáme dvojčata. Propukla jsem v huronský smích a ve stejný okamžik se mi oči zalily slzami. Ocitla jsem se v mlze, v níž jsem setrvala asi týden. Celý svět se se mnou točil, před očima šero. V hlavě mi vyskakovaly všechny stereotypy, které se v souvislosti s dvojčaty tradují… Proč já? Vždyť já vůbec nechtěla tolik dětí. To budu muset aspoň první rok s nimi sedět doma. Jak to zvládnu? Z čeho to zaplatíme? Jak je donosím? Jak je porodím? Jak je budu kojit? Jak budu dál dělat svou práci? Jak se o ně budu sama starat, když manžel je většinu dne v práci? Co starší syn? … No, zkrátka „chudák ženská“! A reakce okolí byly přesně takové. „Cože???“ „Chudáku!“ „Stát se to mě, tak to nepřežiju.“ „Staršího musíš dát do školky, všechny je nezvládneš.“ „Jak chceš kojit dvě děti?“ … A tak bych mohla dále pokračovat ve výčtu podobně povzbuzujících vět, kterých se mi dostalo od mého okolí. Prostě dvojčata se všeobecně berou jako přítěž, něco neobvyklého, něco, co je třeba přežít. Nikdo pro mě neměl slovo pochopení… asi proto, že mě samotné to pochopení scházelo. Úplně mě to pohltilo. Pocit zoufalství, že takhle jsem si ten život opravdu nepředstavovala.

Jenže život se velmi často liší od naší představy, jak by měl vypadat, ale to neznamená, že je proto horší nebo že bychom se z něj nemohli radovat. Proto RADOST S DVOJČATY. Možná se vám to bude zdát přehnané, nedosažitelné, ale je to opravdu možné. Ne jednou, ale teď. Protože to nejpodstatnější, co člověk v životě může udělat je změnit svůj pohled. Neopakovat si donekonečna to nejde, nedaří se mi to, nefunguje to, jsem unavená, zoufalá, nevyspalá, nemám čas, nikdo mi nepomůže …  Teď hned můžete změnit svůj pohled na: to půjde, podaří se nám to, funguje to, chci načerpat energii, zvládnu to, je to zázrak!

Pojďme společně hledat cesty a způsoby, které by vám pomohly, abyste byla spokojená a ten čas s dětmi prožívala s radostí. Jsou to každodenní malé změny, nové způsoby myšlení, které fungují. Zaměříme se na jednotlivá témata pomalu, postupně, po malých krůčcích, každá svým tempem. Protože není nic zrádnějšího než chtít všechno změnit hned. Naložit si příliš velké sousto, které i kdyby bylo to nejchutnější na světe, tak jej stejně nestrávíte. Buďte k sobě laskavé, šetřete se, ale nezůstávejte na místě.

Je fakt, že to není vždy úplně jednoduché, protože člověk má opravdu jen dvě ruce, ale mohu vám slíbit, že to bude neskonale nádherné! Nikdy by mě nenapadlo (asi proto, že nejsem z dvojčat, ani jsem nikdy ve svém blízkém okolí žádná neměla), jak je život s dvojčátky jiný, oproti jednomu dítěti. A není to jen tím počtem. Pokud si to dovolíte, otevře se vám úplně nový svět. A třeba pochopíte, že i ty dvě ruce vám bohatě stačí, protože není nutné do nich brát úplně vše a už vůbec ne vše najednou.

Nechci přehánět, ale prostě ani mě nikdy nenapadlo, že život s dvojčaty může být tak báječný. Opravdu mi nic nechybí… a ani nepřebývá. Rozhlédnu se kolem sebe a vím, že vše je jak má být. Nechápu, jak jsem o tom někdy mohla pochybovat. Občas mě přepadaly plačtivé chvíle, jak to všechno zvládnu. A dnes vím, že zvládnu! Ale ne, že to přežiju, ale že si to prostě užiju! Vždycky budu vděčná za dar, kterého se mi v podobě našich dvojčátek dostalo. Je to vzácný dar a mnoho jsem se díky němu naučila – o lidech, mateřství, předsudcích, … a hlavně o sobě.

A to je vše! Je to jednoduché, ale chtěla jsem se s vámi o svou radost s dvojčaty podělit. Občas mi lidé nevěří a kroutí nade mnou hlavou, ale já vím své… Žít se dá spokojeně, klidně a pohodově i s dvojčaty, dokonce i se 4 dětmi. Dá se je kojit, i dlouhodobě, nosit v šátku, mít v látkových plenách nebo bez plen, společně spát, dá se s nimi pracovat,  odpočívat, cestovat, radovat se, prostě cokoli vás napadne. Protože to, co chci s dětmi dělat já, vy můžete vidět jinak a je to také v pořádku. Každá rodina je jiná. Ale zkrátka i s dvojčaty či více dětmi se dá úplně normálně spokojeně žít!

Na svém blogu se chci věnovat dvojčatům a tématům, která vidím, že jsou v souvislosti s dvojčaty opomíjena:

 • těhotenství, porod, období šestinedělí
 • nošení dětí a vázání do šátku
 • kojení, příkrmy, zdravé stravování
 • zdravé přebalování, BKM
 • náročná období v počátcích mateřství (hněv, únava, samota, podpora okolí, ad.)
 • dvojčata a více dětí
 • aktivity s více dětmi
 • domácí vzdělávání dvojčat (předškolní i školní)
 • nadaná dvojčata
 • žena, sebe-důvěra, sebe-láska, sebe-péče, sebe-rozvoj
 • jak zvládnout péči o domácnost ad.

Jistě se budou postupně otevírat další témata. Vždy budu reagovat i na vaše podněty a otázky, nebojte se ozvat. Určitě nechci předávat jen své vlastní zkušenosti, neboť to by bylo málo. Tématu se věnuji již řadu let. Hledám zkušenosti ostatních, čtu, inspiruji se. I já jsem stále na cestě. Sama jsem absolvovala několik sebe-rozvojových kurzů, přečetla množství knih, odborných článků. I já se stále vyvíjím, jsem otevřená novým možnostem, pohledům. A také, vše, co je důležité pro mě, nemusí být důležité pro vás. Nechci vám překládat seznamy, které fungují a které je třeba dodržovat. Ale věřím, že každý si zde bude moci najít to své téma. A také, co s vámi nerezonuje dnes, může vás oslovit třeba za rok, nebo nikdy a přesto můžeme jít nějaký úsek cesty společně.

Život je dynamický a jako já se inspiruji kolem sebe, přináším inspiraci zase pro vás!

A pokud dvojčata nemáte, tak až jednou potkáte maminku s dvojčaty nebo více dětmi, místo „chudák ženská“ nebo „ještěže se to nestalo mě“ , si alespoň v duchu řekněte: to je úžasné. Jde to i s dvojčaty!

 

Pomáhám rodinám s dvojčaty odstranit překážky na cestě k láskyplnému a radostnému rodičovství, neboť vím, jak důležitá je podpora člověka, který mi rozumí. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.